Dnes je sobota, 03.december 2022, meniny má: Oldrich
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako vyrobiť machovú stenu

august 13, 2020 - 11:01
Ako vyrobiť machovú stenu? Mach je v japonskej kultúre považovaný za symbol dlhovekosti. A keďže nič nie je nemožné, trochu dlhovekosti a machového pôvabu môžete dodať aj svojmu interiéru a stenám.
Foto: 

Ako vyrobiť machovú stenu

Mach do interiéru môže mať podobu súvislej steny, obrazu, grafitu alebo obkladu. Machové steny predstavujú súvislú vrstvu zelene, ktorá je ideálnym a dnes mimoriadne často vyhľadávaným trendy doplnkom. Pokiaľ nemáte záhradu alebo chatu, kde môžete “splynúť” s prírodou, tak je to skvelá voľba ako si prírodu priniesť domov. Stena z machu vyzerá fantasticky a zároveň aj výborne vonia a čistí vzduch. Machové obrazy sú živé obrazy visiace na stene. Sú pekným bytovým doplnkom a podobne ako stena slúžia ako prirodzený zvlhčovač vzduchu. Obrazy sú jednoduchším a finančne menej náročnejším doplnkom ako sú steny. Na trhu dnes už nájdeme predpripravené rozmery v širokej ponuke od rôznych výrobcov. Cena machovej steny sa, samozrejme, pohybuje v závislosti od veľkosti plochy, na ktorú ju chceme umiestniť. Pri cene machu na stenu je potrebné zohľadniť aj náklady na plochu, ktorá sa musí pred inštaláciou upraviť. Cena machových obrazov je o to nižšia, že obraz je dodávaný ako hotový výrobok. Vyrobiť si obraz alebo machovú stenu môžete aj sami, no je to zložitejší proces ako napríklad pri grafitoch. V tomto prípade sú opäť ľahšie na výrobu obrazy, na ktoré potrebujete – pletivo, vhodný rám, mach, substrát a náradie. Pozor, nejde o stabilizovaný, teda „konzervovaný mach“, preto takto vyrobené obrazy, prípadne steny, treba polievať.

Čo je stabilizovaný mach?

Výroba machovej steny ako základu či už pre stenu alebo obraz pozostáva z viacerých krokov. Najdôležitejším je stabilizácia machu. Stabilizovaný mach sa nachádza vo všetkých obrazoch a stenách, ktoré sú komerčne dostupné. Proces ako stabilizovať mach spočíva v nahradení prirodzenej vlhkosti machu konzervačným roztokom, v tomto prípade sa osvedčil roztok glycerínu. Tento roztok nie je škodlivý a je šetrný k životnému prostrediu, vďaka nemu mach vydrží aj desať rokov v nezmenenom stave a zachová si svoj prirodzený vzhľad a farbu. Pri stabilizácii môže mach stratiť svoju prirodzenú farbu, ktorá sa potom nahrádza potravinárskymi farbivami. Stabilizáciou sa machu zastaví rast, odstráni sa prípadný hmyz a zabráni sa prípadným plesniam.

Ako sa starať o machové obrazy a steny?

Základným pravidlom je, že by mali byť umiestnené vo vzdušnej miestnosti s vlhkosťou okolo 50 percent. Stabilizovaný mach sa nesmie polievať, kropiť a dostať sa do kontaktu s vodou, mach by zároveň nemal byť vystavený slnečnému žiareniu. Takto upravené obrazy a steny sa neodporúčajú umiestňovať do priestorov s vysokou vlhkosťou - napríklad nie je vhodné umiestňovať mach do kúpeľne - a ak ho ho tam dáte, tak dbajte, aby bol v dostatočnej vzdialenosti od dosahu vody.

Písanie machom alebo machové grafity

Machové grafity sú trendom najmä v exteriéri, datovanou zakladateľkou tohto druhu umenia je Anna Garforth. K tomuto novému trendu ju inšpirovali machy, ktorými boli obrastené náhrobné kamene. Ale vyrobiť si ich dokážete aj vy sami.

Ako vyrobiť machovú stenu

Potrebujeme:

  • Asi 8-10 šálok machu – závisí od veľkosti nápisu alebo plochy, ktorý chcete  vytvoriť
  • 2 šálky plnotučného mlieka alebo bieleho jogurtu
  • 2      šálky vody
  • ½ ČL cukru

Postup:

  • Nahromadíme mach, čím viac machu, tým lepšie, budúci obraz bude hustejší.
  • Mach dôkladne umyjeme aby sme čo možno najviac zeme z korienkov vymyli.
  • Mach rozdelíme na menšie kúsky a vložíme do mixéra.
  • Pridáme mlieko, cukor a vodu, rozmixujeme dohladka.
  • Štetcom nanesieme zmes tam, kde ju potrebujeme mať – stena, kameň, rám, tehly...
  • Nahusto namaľujeme obrazec, aký chceme mať pokrytý machom a necháme uschnúť. Raz za týždeň obrazec postriekame vodou.

 

 

- - Inzercia - -