Dnes je utorok, 27.september 2022, meniny má: Cyprián
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Farebne zladená záhradka

september 09, 2014 - 14:53
Pestrosť svetu pristane – najmä prírode, rastlinám, kvetom, stromom. Ak patríte medzi tých, ktorí milujú farby a radi sa obklopujete všetkým veselým, je tu pár tipov, ako svoju záhradku vyšperkovať k dokonalosti.
Foto: 
Pred naplánovaním záhradných úprav myslite na farebné odtiene. Svetlé odtiene na pohľad zväčšujú, priťahujú pozornosť, vykresľujú detaily a vyvolávajú optimistické emócie. Pri tmavých odtieňoch je to naopak, objekty pôsobia menšie, detaily už nevynikajú. Sú strohejšie, javia sa majestátne a vyvolávajú vážnosť a eleganciu. Ideálne je skombinovať svetlé i tmavé odtiene v správnom pomere a množstve. Pomôckou vám môže byť vlastná intuícia – jednoducho povedané, čo sa vám bude páčiť, to si zasaďte.
 
Možno zistíte, že ste si záhradu zladili vo vidieckom štýle. Je veselá, prežiarená farbami, najmä žltou, oranžovou, červenou a ružovou. Alebo podvedome vybudujete kvetinové záhony, ktoré budú súmerné, usporiadané, ladné a vznešené, v odtieňoch fialovej, modrej a bielej. Tie symbolizujú súčasný moderný typ mestských záhrad. Záhradkári inklinujúci k prírode sa prirodzene zaľúbia do trvalo zelených rastlín, prípadne do zeleno kvitnúcich rastlín.
 
 
Kvety sú zaiste hlavnou doménou záhrady, no nie sú jediným prvkom, ktoré ju tvoria. Správne zladiť ďalšie prírodné materiály nie je žiadne umenie, stačí myslieť na to, že drevo vám navodí pocit príjemnosti a tepla. Naopak kameň vždy zostane nadčasovým materiálom. S jeho pomocou vybudujete chodníky, vyplníte priestor medzi kvetmi, jeden výraznejší kus môže stáť v záhrade ako samostatný element diktujúci línie a kontúry vami vytvoreného priestoru.
 
 
Na oživenie záhrady sú vhodní aj kovoví pomocníci. Výrobky z kovu dlho vydržia, sú odolné voči tlaku, nárazom a vplyvom počasia. Úžitkové doplnky je možné zaobstarať vo farbách, aké vašej záhrade chýbajú. Najživšie farby sa dosahujú nezávadným práškovaním. Pri kanvičkách, kvetináčoch a vedierkach sa používa technika pozinkovania, takže sa nemusíte báť, že by vám krhly, vedrá alebo kvetináče skorodovali. Vkusné doplnky oživia každý kút, spríjemnia polievanie trávnika, skrášlia záhradný nábytok, vhodne doplnia vybrané druhy kvetov a pripravia vám prostredie ako stvorené na relax v záhradke, ktorá bude doslova vašou pýchou.
 
Zdroj: Mgr. Miroslava Brindová
Foto: kovotvarvd.sk

- - Inzercia - -