Dnes je utorok, 27.september 2022, meniny má: Cyprián
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Jarná detoxikácia

apríl 30, 2014 - 08:12
Detoxikáciou môžete telu pomôcť zbaviť sa nahromadených toxínov, čistí sa krv, pečeň, obličky, črevá, lymfatický, močový systém aj koža. Takéto prečistenie organizmu vám môže dodať energiu, pomáha pri vyčerpanosti a únave. Dámam, ktoré chcú zhodiť pár kíl, určite jarná očista pomôže. Hlavnou zásadou je piť veľa tekutín a pozorne si vyberať, čo dať na tanier.
Foto: 
V prvých troch dňoch detoxikácie dochádza k prudkému zníženiu hmotnosti, približne o 1 kg, keďže z tela sa vylučuje voda a s ňou aj odpadové látky. Večer pred očistou môžete vypiť harmančekový čaj, ktorý vám vypláchne črevá. Počas celej detoxikácie by ste mali okrem čistej nesladenej neperlivej vody piť aj čaje, ktoré majú očistný účinok na organizmus.
Čaj z koreňa lopúcha si môžete kúpiť v obchodoch alebo si rastlinu nazbierať sami.  Zbiera sa prvý rok života na jeseň alebo druhý rok ešte pred mesiacom máj. Vložíme ho na pár minút do horúcej vody, usušíme pri teplote 50 stupňov a uskladňujeme v uzavretej nádobe. Čaj pomáha odstraňovať ťažké kovy z organizmu, čistí črevá a obličky, upravuje metabolizmus,  prečisťuje kožu, pomáha pri ekzémoch, akné, pri vypadávaní vlasov. Môžete ho piť trikrát denne.
Mladé listy žihľavy môžete zbierať v jarných mesiacoch, kým ešte nekvitne. Sušíme ju na suchom mieste pri teplote 60 stupňov. Vysušená sa môže používať rok. Čaj pôsobí močopudne, vyplavuje z tela odpadové látky, podporuje látkovú výmenu, znižuje cukor v krvi, krvný tlak, chlorofyl z listov pomáha pri regenerácii pokožky.
   
NÁŠ TIP: Minimálne tri týždne pite trikrát denne žihľavový čaj, najlepšie pripravený z čerstvých listov. Ak vám nechutí, pridajte mätu alebo harmanček. 
 
Ovocná kúra 
Zintenzívni vylučovanie toxínov z tela a podporí látkovú výmenu. Počas kúry, keď máme ovocný deň, sa odporúča vždy jesť len jeden druh čerstvého ovocia. Denná dávka by mala byť 1 až 2,5 kg ovocia. Ovocnú kúru môžeme robiť niekoľko dní v mesiaci, najviac však dva až tri týždne v roku.   
Ak sa nedokážete sústrediť, ste menej výkonná ako inokedy, pociťujete únavu, môže vám chýbať vitamín C. Jeho nedostatok totiž spôsobuje zníženie látkovej výmeny. Veľké množstvo céčka, ktoré pomáha pri vylučovaní kyseliny močovej spôsobujúcej artritídu v kĺboch, obsahujú pomaranče. 
Jahody zasa patria medzi ovocie s najväčším antioxidačným účinkom, s najnižším obsahom kalórií a tiež obsahujú množstvo vitamínu C. Podporujú činnosť obličiek, pečene, čistia krv, zneškodňujú baktérie, odbúravajú cholesterol, znižujú riziko vysokého krvného tlaku, podporujú vylučovanie kyseliny močovej. Majú vysoký obsah vlákniny, ktorá pomáha črevám pracovať.
   
NÁŠ TIP: Môžete si zvoliť napríklad trojdňovú pomarančovú kúru. Počas dňa by ste mali zjesť približne desať pomarančov a vypiť tri poháre čerstvej šťavy.
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE! 
 
Podobné články:
 
 
 
ANNA ŽILKOVÁ
Foto: Thinkstock

- - Inzercia - -