Dnes je utorok, 03.august 2021, meniny má: Jerguš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Je potrebná zmena systému reedukácie

február 20, 2015 - 13:34
Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová navrhuje zmenu systému reedukácie. Parlamentu predložila správu o svojej činnosti za rok 2014.
Foto: 
Na Slovensku by sa mal zmeniť systém reedukácie detí či zrušiť variant A v špeciálnych školách, do ktorého patria žiaci s ľahkým mentálnym postihnutím. Tieto dve témy boli okrem iného predmetom prieskumov, ktoré spravila v roku 2014 Kancelária verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej. Ako uviedla vlani po prieskumoch, celý systém reedukácie na Slovensku treba prehodnotiť, všetky jeho zákonné rámce aj obsah. Treba sa podľa nej zamyslieť aj nad tým, či je systém dobre nastavený. Práve preto v správe pre NR SR za minulý rok navrhuje zrušiť inštitút tzv. ochranných miestností v reedukačných centrách, kam deti umiestňujú za trest či vytvoriť zákonnú možnosť alternatívnych foriem reedukácie detí. "Tiež treba upraviť systém zaraďovania dieťaťa do reedukácie tak, aby jeho zaradenie zohľadňovalo najlepší záujem," píše sa v správe.
 
 
Jedným z odporúčaní verejnej ochrankyne práv je takisto zrušenie variantu A v špeciálnych školách a následne ustanoviť alternatívne formy vzdelávania. Dubovcová sa téme diagnostiky a rediagnostiky detí z nepodnetného prostredia venovala v prieskume a na problémy upozorňovala už v mimoriadnej správe v roku 2013, ktorú však parlament doteraz neprerokoval. Zaraďovanie detí zo sociálne znevýhodneného prostredia do špeciálnych škôl či tried má podľa jej slov osudový význam, pretože v takejto škole s najväčšou pravdepodobnosťou aj zostanú. Následne dieťa nemôže dosiahnuť stredoškolské vzdelanie s maturitou a nemôže ísť ani študovať na vysokú školu. Na základe prieskumu skonštatovala, že diagnostika u nás prebieha tak, že jej výsledkom je diskriminácia práv dieťaťa. Ako prieskum kancelárie ombudsmanky ukázal, päť až 11 percent detí v špeciálnych triedach tam vôbec nepatrí, pretože nemajú ľahké mentálne postihnutie, tzv. variant A. 
 
 
Ombudsmanka takisto odporúča NR SR, aby uložila vláde viaceré úlohy. Ide jednak o vytvorenie štátneho programu, ktorý by bol špecificky zameraný na trávenie voľného času pre chudobné deti v školskom veku či na podporu ich rozvoja. Financovaný by mal byť zo štátnych prostriedkov. Tiež by mal byť vytvorený systém medzirezortnej spolupráce so zdravotníckymi zariadeniami a pomocou rezortu zdravotníctva, ktorý by zabezpečil primeranú starostlivosť o deti v reedukačných zariadeniach. Rovnaký systém spolupráce by mal byť vytvorený aj s úradmi práce s pomocou rezortu, ktorý by podporil deti a pomohol im po opustení reedukačného centra. 
 
Správa obsahuje aj iné odporúčania. Ide napríklad o zabezpečenie bezbariérového prístupu do budov orgánov verejnej správy pre osoby so zdravotným postihnutím či prijatie celoštátnych záväzných štandardov kvality sociálnych služieb.
 
Zdroj: SITA
Foto: Thinkstock

- - Inzercia - -