Dnes je utorok, 27.september 2022, meniny má: Cyprián
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Modernú práčku zvládnu aj chlapi

apríl 20, 2015 - 12:19
Vyprať bielizeň tak, aby bola nielen čistá, ale zachovala si farbu, veľkosť, tvar a funkčnosť, znie ako celá veda. Na trhu sú však dostupné inteligentné práčky, ktoré zvládnu používať a ovládať aj tí, ktorí nemajú práve pranie v láske.
Foto: 
Výber a ovládanie práčky sú mimoriadne dôležité aspekty prania, no viac sa hovorí o pracích prostriedkoch. Údajne sú zahraničné kvalitnejšie, lepšie voňajú a bielizeň je čistejšia. Čiastočne je to pravda, sú totiž koncentrovanejšie a vlastnosťami prispôsobené západným trhom. Slováci pravdepodobne ešte nie sú zvyknutí na nižšie dávkovanie takto koncentrovaných prostriedkov. V dnešnej dobe už prebehla prvá vlna kompaktácie aj u nás a je potrebný menší objem prostriedkov, čo si mnohí neuvedomujú a dávkujú „po starom“, plnú odmerku. 
 
 
Kultúra prania na západe
 
Slováci si môžu dovoliť kúpiť práčky v kvalite, ktorú poznajú z Rakúska alebo Nemecka.  Rovnako sa generačnej výmene a dostupnosti zastaranej techniky prispôsobila i zámena pôvodných pracích prostriedkov za tzv. kompaktné (odtiaľ slovo kompaktácia).  Výhodou kompaktných prostriedkov je jednak menší objem, teda nie je potrebné prenášať veľké balenia, a jednak nižšia záťaž pre životné prostredie. Inými slovami, s použitím menšieho objemu práškov vyperiete rovnaké množstvo bielizne. 
 
 
Oplatí sa čítať návod
 
Určite neodporúčame s prístrojmi manipulovať intuitívne. Výrobok nemusí fungovať správne. Nie je to inak ani pri uvádzaní práčky do chodu a pri jej používaní. Známe a vôbec nie ojedinelé sú prípady, kedy bola reklamovaná práčka, ktorá pri praní hlasno hrmoce. Príčinou je skutočnosť, že nejeden domáci majster zabudne odstrániť bezpečnostné skrutky, ktoré sú vyrobené z plastu a udržiavajú bubon práčky v stabilnej polohe počas prepravy od obchodníka k zákazníkovi. Rotácia bubna pri praní aj s odlomenými skrutkami potom spôsobuje zvuky, ako keby ste prali opasok s kovovou sponou.  
 
 
Akú práčku zvládnu všetci?
 
Kúpa práčky je pomerne vysoká investícia, ktorá začrie do rodinného rozpočtu. Výber práčky a jej parametrov by mali vychádzať z potrieb domácnosti, počtu a veku jej členov.  Iné potreby majú jednočlenné domácnosti a iné zasa rodiny s dvomi deťmi. Ďalším kritériom je dispozícia kúpeľne alebo práčovne, teda rozmery, umiestnenie prívodu vody a vyústenie odpadu. V neposlednom rade je vhodné zvážiť spotrebu energie (energetická trieda), hlučnosť a jednoduchosť ovládania. 
„Sortiment práčok je natoľko široký, že je vhodnejšie, ak sa zákazníci poradia s kvalifikovaným predajcom. Napríklad spredu plnené práčky majú väčšinou ovládanie na čelnom paneli nad pracím bubnom, zvrchu plnené práčky nad dvierkami na vrchnej doske prístroja. Moderné práčky majú pracie programy nastavené tak, že pri voľbe jedného kritéria prispôsobia ostatné atribúty, aby maximálne chránili bielizeň. Napríklad pri voľbe šetrného prania, práčka dovolí nastaviť len určité hraničné hodnoty dĺžky a teploty prania, a takisto prispôsobí otáčky bubna,“ povedal Martin Gergely, vedúci obchodného oddelenia spoločnosti OKAY Slovakia.
 
Využívajte všetky pracie programy
 
Muži, ale aj mnohé ženy, sú zvyknutí zapnúť rovnaký program a meniť len typ bielizne – biela, čierna alebo farebná. Pritom moderné práčky umožňujú niekoľko desiatok až stoviek kombinácií pracích programov. Napríklad sa neodporúča prať viac kilogramov bielizne, ako je uvedené v návode. Nie je vhodné na funkčný odev používať aviváž, ktorá upcháva kapiláry, čím sa stráca schopnosť odvádzať pot z tela. Problematická je zámena vlny za bavlnu a podobne. Naopak, dodržiavanie pokynov podľa pracích symbolov na bielizni a rovnakých symbolov na displejoch práčok, vedie k využitiu potenciálu práčok a k ochrane vlastností bielizne. 
 
Zdroj: RED
Foto: shutterstock, RED. OKAY
 

- - Inzercia - -