Dnes je pondelok, 15.august 2022, meniny má: Marcela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Prvé kroky v záhrade

február 21, 2014 - 12:03
Aj keď je za oblokmi ešte zima, pomaly ale iste jej ubúdajú sily. Už zakrátko ju vystriedajú slnečné dni.
Foto: 
Všetkým milovníkom záhradkárčenia a zelene opäť nastane rušné obdobie jarných prác, nasledované dobou letného relaxu vo vlastnom kráľovstve zelene. Ak chcete mať krásnu záhradu, myslite na ňu už od skorej jari. Práve teraz je najvyšší čas skontrolovať záhradné náradie, dokúpiť osivá, hnojivá a pripraviť si kvetináče s dostatkom zeminy na presádzanie. Každá zima sa podpíše pod vzhľad záhrady, preto by ste mali vytiahnuť malých pomocníkov a odstrániť všetko, čo v záhrade nepotrebujete. 
 
1. Všetko čo sem nepatrí, preč!
 
Prvý pohľad z okna po zime býva často neradostný. Vysoká tráva alebo divý porast robia vrásky každému milovníkovi záhrad. Prvá pomoc je poruke. Na miesta, kde sa bežnými kosačkami alebo traktormi nedostanete, slúžia krovinorezy a vyžínače. Sú ideálne na boj s vysokou trávou aj divým porastom, ktorý tu nemá čo robiť. Vysoká tráva alebo žihľava pre nich nepredstavujú žiadnu prekážku. Výkonnejšie prístroje navyše zvládnu vďaka nožom pokosiť aj krovie či náletové a drevnaté rastliny. Pri práci s krovinorezmi a vyžínačmi používajte vždy ochranné okuliare alebo štít, zabránite tým nebezpečnému zraneniu z odletujúcich kamienkov a častí rastlín. Prácu prenechajte radšej mužovi, ktorého to bude zaručene baviť. Ovládateľnosť je jednoduchšia, ak má prístroj čo najnižšiu hmotnosť a je precízne vyvážený. „Upratať“ záhradu tak zvládnete raz-dva. 
 
Náš tip: akumulátorový vyžínač Husqvarna 136LiC má nízku hmotnosť (3,1 kg bez akumulátora). Umožňuje flexibilné použitie a vďaka nízkej hlučnosti je ideálnym riešením pre obyvateľov husto obývaných oblastí. Rukoväť je nastaviteľná s intuitívnym ovládaním. 
 
Jarné upratovanie sa netýka iba bytu, ale aj záhrady
 
2. Zastrihávanie stromov
 
Pri odstraňovaní následkov zimy nezabúdajte na rozrastené kríky alebo stromy. Práve pri zastrihávaní sa odstraňujú odumreté a poškodené vetvy alebo výhonky napadnuté chorobami. Výsledkom je presvetlenie a prevzdušnenie koruny stromov, a teda podpora nového rastu kvalitných plodov. Jarné zastrihávanie sa týka jadrového ovocia, kôstkovíc a bobuľovín. Každé zastrihávanie či prerezávanie musíte stihnúť do doby, kedy začnú vyháňať púčiky, teda približne do konca marca. V období od výhonkov po úplné rozvinutie listov strom spotrebuje veľkú časť svojej energie a akékoľvek poškodenie, vrátane rán spôsobených zastrihávaním, vedie k zbytočným stresovým situáciám. „Základom každého jarného zastrihávania sú kvalitné nožnice a pílka.“ konštatuje Bohdan Drobný, produktový špecialista Gardena. „Dôležité pritom je, aby rezy zostali hladké, s čistými a nerozstrapkanými okrajmi. Tým sa zníži riziko vzniku chorôb.“
 
Viac sa dočítate v Praktickej Slovenke!
 
Autor: Praktická Slovenka
Foto: archív značiek, Thinkstock

- - Inzercia - -