Dnes je nedeľa, 20.september 2020, meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Tehla ako záhradný šperk

júl 13, 2013 - 19:19
Hľadáte vkusný doplnok, ktorý má tradíciu no zároveň je nadčasový? Vsaďte na jednoduchosť, krásu a praktickosť tehlových povrchov. Sú tu už tisíce rokov, no nestratili svoje čaro.
Architekti opäť prichádzajú na chuť hlinenej tehle. Svedčí o tom nielen jej využitie na hrubú stavbu, ale aj v interiéri či exteriéri. Pýtate sa, ako sa dá použiť tehla v záhrade? Veľmi jednoducho a na tisíc spôsobov. Stačí kúsok fantázie a zo záhrady vyčaríte romantické miesto, ktoré dýcha hrejivou atmosférou. Čaro „nahej“ tehly sa dá využiť pri stavbe altánku, murovaného grilu, záhradnej studne, ohniska, terasy, chodníkov či murovaných kvetináčov a skaliek. Na tieto „záhradné šperky“ sú ideálne lícové, prípadne dlažobné tehly.
 
Tehlový chodník je nielen zaujímavým oživením záhrady, ale je aj veľmi trvanlivý. Špeciálne dlažobné tehly sa vyznačujú minimálnou nasiakavosťou, mrazuvzdornosťou, odolnosťou voči mechanickému namáhaniu i zimnému soleniu a sú stálofarebné. S dizajnom dlažby sa môžete pohrať. Striedaním farieb a vytváraním geometrických vzorov vznikajú nápadité efekty. 
 
Spojením neomietnutej tehly s prírodou nič nepokazíte. Teplé odtiene červenej, oranžovej a okrovej dokonale ladia s farbou zelene a s pestrými farbami kvetov. Navzájom sa vizuálne dopĺňajú, pričom krása oboch prvkov vynikne naplno. Skalky uprostred tehlovej dlažby či terasy pôsobia elegantne a hravo. Priamo v strede terasy tak vyrastie ostrov plný života. Skalky môžete vyplniť kôrou či kameňmi. Výber drevín či kvetov je už na vás. Prírodná fontána, hravé sošky, lampáše či vonkajšie lampičky – fantázii sa medze nekladú. Ak máte záhradu v členitejšom teréne, využite to vo svoj prospech. Vytvorte si v nej svieže kaskády plné zelene. Studené schody popri dome oživte kameňom či tehlou alebo kombinujte oba materiály. Tehlové múriky sú pevné, odolné a pritom štýlové. Je to dôvtipný spôsob, ako zútulniť a zakryť prázdne miesta. 
 
„Ponuka lícových tehál je veľmi bohatá. Môžu byť ručne tvarované alebo strojovo vyrábané, rustikálne alebo moderné. Ručne tvarované tehly majú rustikálny vzhľad s drsným až vráskavým povrchom, bez rovných hrán, strojové majú, naopak, moderný vzhľad s hladkým povrchom a  rovnými hranami. Široká škála farieb sa získava miešaním rôznych druhov ílov v kombinácii s rôznymi druhmi výpalu pri teplotách okolo 1 100 °C,“vysvetľuje produktový technik spoločnosti Wienerberger, Gabriel Szöllösi. 
 
 
Viac sa dočítate v Praktickej Slovenke!
 
Zdroj a foto: Praktická Slovenka

- - Inzercia - -