Dnes je utorok, 27.september 2022, meniny má: Cyprián
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Trávnik opäť vo forme

apríl 03, 2014 - 20:02
Na jar majú trávniky zvláštny lesk. Sviežu zeleň nových stebiel, ktoré si konečne razia cestu von. Čo sa dá robiť lepšie, aby trávnik bol naozaj dokonalý? Hustý, bohatý zelený trávnik vyzerá dobre, ideálne sa hodí na piknik a je dostatočne silný, aby vydržal hry a váľanie detí. Takže len čo ucítite na jar slnečné lúče, musíte urobiť jedinú vec: pozrieť sa na záhradu zblízka!
Foto: 
Na trávnik nepatrí burina
Keď máte na trávniku burinu všade, znamená to, že potlačila trávne semená, pretože podmienky na jej rast boli priaznivejšie. Pôda môže byť príliš mastná a vlhká. Vtedy s darí najmä sedmokráskam a púpavám. Ak je veľmi chudobná na živiny, tak na darí ďateline. Prekyslená pôda nahráva rozšíreniu machu. Mali by ste pouvažovať o celkovej revitalizácii týchto oblastí, vytvorení štruktúry pôdy, ktorá je vhodná pre trávniky, a znovu osiatí celej plochy alebo o jej pokrytí trávnym kobercom. Menšie buriny možno odstrániť ručným trhaním. Ak sa to robí pravidelne, zabráni sa ich rastu, až nakoniec vyhynú. Na väčších plochách odporúčame používať rozrývač. Ostatné druhy, ako sú púpavy a sedmokrásky, možno odstrániť pomocou vyrývača korienkov alebo starého kuchynského noža. Veľa trvácnych rastlín môžete odstrániť mechanicky alebo použitím herbicídov. 
 
Prevzdušnenie a vertikutácia
Ak chceme mať krásny trávnik, treba ho prevzdušniť, pretože ochabnutá tráva nemôže začať bujnieť bez dostatočného prísunu vzduchu a vody. Prevzdušňovač trávnikov vlastne poskytuje trávniku akúsi pílingovú kúru. Účinne odstráni splstnatenú vrstvu odrezkov a mŕtvych zvyškov rastliniek, takže trávnik môže znovu dýchať. Hĺbku nožov je možné ľahko nastaviť na 2 – 3 mm, takže nedôjde k poškodeniu jemných trávnych korienkov. Potom trávniku doprajte ďalšiu poctivú porciu pomaly sa uvoľňujúceho hnojiva a rastu sviežej zelenej farby už nebude nič brániť. Odstránenie trsov poľahnutej trávy vráti vzduch a svetlo k dolným častiam trávy. Hnojivo sa môže znovu dostať ku koreňom. Ošetrite trávnik prvýkrát v marci, znovu v máji a tretíkrát začiatkom septembra. Rovnako ako pri kosení meňte pri každom rozrývaní smer, z ktorého pristupujete k steblám, a postupujte občas i diagonálne. Po rozrytí pridajte do trávnika vápenec a hnojivo a ak treba, znovu osejte prázdne miesta.
 
 
Pripravte si náradie
Prvú vec, ktorú by mali záhradkári urobiť, je vybrať z kôlne kosačku na trávu. Pravidelné kosenie je dôležité, trávu posilňuje a trávnik sa tak stáva hustým a pevným. Kosačka na trávu oddychovala celú zimu v kôlni, a tak je potrebné skontrolovať ju predtým, ako ju zapriahnete do práce.  Dobre ju vyčistite, pozrite sa, či sú nože ostré a spoje namazané. Zapojte elektrickú kosačku a skontrolujte jej funkciu. Ak by boli problémy, nechajte ju skontrolovať, prípadne opraviť u odborníkov ešte pred začiatkom sezóny. „Pri benzínovej kosačke skontrolujte hladinu oleja, vyčistite vzduchový filter a zapaľovacie sviečky a vymeňte palivový filter alebo prineste kosačku odborníkovi, ktorý všetko urobí za vás,“ objasňuje Tomáš Nevečeřal, produktový technik Husqvarna. Potom už zostáva len natankovať – tráva môže rásť a vy ste pripravení. Okrem kosačky je potrebné si skontrolovať aj ostanú „výzbroj“ nevyhnutnú pre krásny trávnik. Skontrolujte tesnosť všetkých zavlažovacích výrobkov, ktoré by mohli byť poškodené nízkymi teplotami, v prípade potreby ich vymeňte.
 
Viac sa dočítate v aprílovom vydaní Praktickej Slovenky!
 
 
Foto: SITA

- - Inzercia - -