Dnes je utorok, 27.september 2022, meniny má: Cyprián
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

V marci sa začína záhradkársky rok

apríl 13, 2015 - 12:53
Zima je definitívne preč, a ak aj občas ešte trocha vystrčí rožky, už je to len slabý odvar... Záhrada odrazu inak vonia a my sa nevieme dočkať, kedy sa budeme môcť pustiť do hriadok, v dlaniach opäť rozdrviť hrudu zeme, vysiať do zákrytov semienka a čakať, čo vzíde... Čo ako prvé na jar patrí do pôdy?
Foto: 
Koreňová zelenina
 
Ak sme nevysiali koreňovú zeleninu už na jeseň, urobíme tak teraz. Nemali by sme zadudnúť, že semienka sejeme plytko a udržujeme dostatočnú vlhkosť pôdy. Keď začnú rastlinky schádzať, vyjednotíme ich tak, aby každá rastlina mala dostatočný priestor na rast. 
 
 
Reďkovka
 
Koncom marca zasejeme reďkovku. Aby sme mali  chutné plody aspoň dva jarné mesiace, vysievame ju do pripravených hriadok postupne, vždy s odstupom týždňa. Prvé čerstvé plody budeme môcť zberať približne o mesiac. Samozrejme, husto vysiate rastlinky vyjednotíme.
 
 
Zemiaky
 
V teplejších oblastiach môžeme vysádzať už aj vlastné naklíčené zemiakové hľuzy, roztriedime ich na skoré a neskoré. Ak sme z vlastnej úrody hľuzy nerýchlili, zadovážime si sadbu z overeného zdroja.
 
 
Hrach
 
Hrach patrí do zeme ako jeden z prvých. Nemá rád ťažké pôdy, jeho vegetačné obdobie je relatívne krátke. Pri teplote okolo 10 stupňov vyklíči o 7 až 10 dní. Po sejbe treba hriadky dostatočne zavlažiť, hrach potrebuje veľa vody aj počas rastu. Nemali by sme zabudnúť, že väčšina odrôd sa ťahá a vinie, preto by sme si mali pripraviť k hriadkam vhodné podpery. 
 
 
Cesnak a cibuľa
 
Ak sme nevysadili jesenný cesnak, v marci to môžeme dohnať a zasadiť jarný. Treba však dávať pozor, aby strúčiky boli pevné a zdravé. Pri priaznivých poveternostných podmienkach už možno pripraviť aj hriadky na cibuľu sadzačku a chutnú šalotku. Tú vysádzame na vzdialenosť 15 centimetrov, obyčajnú cibuľku na 10 centimetrov. Nezabúdame, že cibuľu vysádzame vždy do kyprej pôdy korienkami nadol. Vysadené riadky zahrnieme zeminou a polejeme.  
 
 
Hnojenie
 
Ak sa už ustáli jarné počasie, môžeme  hriadky, na ktoré budeme onedlho vysádzať predpestované priesady (kaleráby, kapustu, ružičkový a kučeravý  kel, papriky, paradajky, šalát, patizóny a podobne), obohatiť o hnojivo alebo kompost. Všeobecne platí pravidlo, že hnojiť treba vo vegetačnom období rastlín, čiže od februára do konca augusta. Ak sa hnojí dlhšie, rastliny nemajú dostatok času pripraviť sa na odpočinok. Ďalším  nepísaným pravidlom je, že hnojíme radšej menej, aby sme neohrozili spodné vody.
 
Zdroj: Slovenka
Foto: Shutterstock

- - Inzercia - -