Dnes je utorok, 27.september 2022, meniny má: Cyprián
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zabezpečte sa pred odchodom na dovolenku

máj 31, 2015 - 20:10
Ochrana bytu alebo rodinného domu pred zlodejmi by mala byť pre nás prioritou. Ale viete, ako na to? Skôr, ako ráno odídete za svojimi povinnosťami, mali by ste sa zamyslieť nielen nad tým, či ste vypli sporák a vytiahli žehličku zo zásuvky, ale mali by ste tiež skontrolovať, či ste nenechali otvorené okná a riadne zamkli dvere. Bohužiaľ to nie je všetko...
Foto: 

„Popri starostlivom uzatvorení okien a dverí je dôležitá aj ich kvalita a odolnosť voči vlámaniu. Poisťovne vám totiž uhradia vzniknuté škody len vtedy, ak ste dodržali bezpečnostné predpisy, ktoré sú súčasťou poistnej zmluvy. Oplatí sa vám skontrolovať, či spôsob zabezpečenia popísaný v poistnej zmluve je totožný so skutočným systémom ochrany domácnosti,“upozorňuje vedúci odboru likvidácie Groupama Garancia poisťovne a. s., pobočky poisťovne z iného členského štátu, Gyula Halmos.

Aký zámok je naozaj dobrý?

Väčšina vchodových dverí je vybavená cylindrickými zámkovými vložkami, ktoré nie sú príliš bezpečné. Ich najzraniteľnejšou časťou je zúžená časť, ktorú skúsený zlodej poľahky prelomí a dostane sa dnu. „Ak už používate tento typ vložky, mala by byť namontovaná tak, aby nevyčnievala z dverí. Zlodej v takom prípade nemá za čo uchytiť vložku a teda ani možnosť vylomiť ju,“ tvrdí Gy. Halmos. „Poisťovne pri uzatváraní poistenia voči vlámaniu už ani neakceptujú staršie typy zámkov, ktoré nie sú chránené voči vylomeniu." konštatuje vedúci odboru Groupama Garancie.

Mreže ani alarm nestačia

Mnohí z nás si myslia, že alarm alebo mreže ochránia naše príbytky pred vykrádačmi lepšie ako bezpečnostné zámky. Skúsenosti poisťovní však hovoria o inom, preto ich nepovažujú za adekvátnu náhradu, ale len doplnkovú ochranu. „Mreže samozrejme zvyšujú úroveň ochrany príbytkov, ale nie sú náhradou za nedostatočne zabezpečené dvere a okná. Ak sa pre ne rozhodnete, pozornosť by ste mali venovať najmä hustote, kvalite i materiálu, z ktorých sú vyrobené a ukotveniu. Určite by ste mali dôsledne dodržať požiadavky poisťovne na konštrukciu mreží,” hovorí Gy. Halmos.

Nenechávajte otvorené okná

Keď nie ste doma, okná aj dvere musia byť za každých okolností zatvorené, v opačnom prípade vám poisťovňa škodu neuhradí. Nespoliehajte sa na to, že prižmúri oko.

Michaela Hollá, Groupama Garancia, Fotka: burglaralarm.me.uk, dreanstine.com 

- - Inzercia - -